Hisarlık Mahallesinin Tarihi ve Turistik yerleri

Mahallenin Adını Nereden Aldığı


Hisarlık Mahallesi, mahalle sınırları içerisinde bulunan, kuzeyinde bulunan Asar Dağı’ndan almıştır. Burada bulunan Bizanslılardan kalma Zengibar Kalesi dolayısı ile halkın buraya Asar dağı dediği ve beldenin belediye olduktan sonra İsminin Hisarlık Kasabası olarak değiştirdiği ifade edilmektedir. “Hisar” kelimesi “asar” kelimesinden gelmektedir.


Mahallenin Tarihi ve Turistik Yerleri

Hisarlık merkez Büyük Mahalle’de bulunan Hicri 1282 yılında yapılan Cami Bozkır ve çevresindeki Selçuklu eserlerinin önemlilerindendir. Koruma altındaki bu cami şu an için ibadete kapalıdır. Cami hakkında tam detaylı bilgileri incelemek için tıklayınız. 

Yine beldenin güneyinde bulunan Hasımlar Mevkiinde tarihi sarnıç bulunmakta ve içinde halen su bulunduğu bilinmektedir. Bu sarnıcın burada yaşayan Bizanslılar tarafından yapıldığı ifade edilmektedir.

Yukarı Oluk çeşmesi kemerli kollu tarzda yapılmış, kesme taşlar kullanılmış, alt tarafında da oluk bulunan Osmanlı Mimari tarzını andıran tarihi bir çeşmedir.

Gavur Sarnıcı denilen mevkide bir de sarnıç bulunmaktadır. Sarnıcın içine girildiği zaman karşı tarafındaki kabartma resimler insanın dikkatini çekmektedir. Çevresinde taştan oymalar mevcuttur.

Yine kasabanın kuzey doğusunda Işıklar ve Hacılar köyü yakınlarında bulunan Zengibar kalesi tarihi ve turistik değeri olan diğer yapılardır.Mahallemizin Şehidi Piyade Er Hüseyin Çelik 

Askerimiz 1973 yılında doğmuş ve Piyade Er olarak vatani görevini tamamlarken 10.10.1993 tarihinde Şehadete erişmiştir. 


Hisarlık Mahallesinin Tarihi ve Turistik yerleri Hisarlık Mahallesinin Tarihi ve Turistik yerleri Reviewed by Bozkır Dernekleri on Ekim 20, 2020 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.